V sobotu 25.6.2011 proběhly v Mochtíně povedené oslavy 100.výročí založení TJ Sokol Mochtín a 40 let fotbalu v Mochtíně.

Předpověď počasí nebyla příznivá, ale nakonec se nenaplnila. Program tak mohl být dodržen beze zbytku, přihlíželo mu na přes 300 spokojených účastníků oslav.

S velkým zájmem se setkala výstava trofejí a fotodokumentace o činnosti TJ i fotbalového oddílu, stejně tak i 3 pěkná vystoupení děvčat skupiny Krok z TJ Sokol Klatovy.

Ve slavnostní části programu přednesla Marie Nováková, dlouholetá  předsedkyně TJ, slavnostní projev s pohledem na 100 letou historii TJ Sokol Mochtín, fotbalovou zprávu o 40 leté činnosti přečetl následně Jiří Dolejš.

Následovalo oceňování zasloužilých funkcionářů TJ i fotbalového oddílu současné doby, pořadatelé však nezapoměli ani na ty z dřívějších let. A byla jich pěkná řádka. Všichni odcházeli s upomínkovým dárečkem a čestným uznáním za jejich záslužnou, dobrovolnou  práci, od přítomných diváků sklidili navíc velký potlesk.

V závěru této slavnostní části byli dekorováni starší žáci Sokola Mochtín, kteří vyhráli letošní okresní fotbalový přebor a postupují do krasjké soutěže (zlaté medaile jim předával za OFS Klatovy Vladimír Peksa a za PSS Klatovy Josef Skála), pohár za druhé místo v okresním přeboru převzali následně i mochtínští fotbaloví dorostenci.

Pak již všichni účastníci oslav netrpělivě očekávali přílet letadla, které mělo mít na palubě 12 parašutistů z Plzně, mezi nimi i dvě ženy. Situace před 10 lety se neopakovala (pro pozdní čas nebyl tenkráte start letadla povolen), letadlo záhy dvakráte zakroužilo nad Mochtínem, nabralo výšku a postupně vypustilo svůj náklad. Byl to velký zážitek, hlavně pro děti, kterých bylo na oslavách také hodně. Všem pořádně zatrnulo, když 10 parašutista v pořadí nepřistál na hřišti, ale "zapadl" někam do části obce Mochtín, ale jak se následně ukázalo, vše bylo připraveno a bezpečnostně jištěno.

Ve sportovní části programu, který následoval, byla odehrána dvě fotbalová utkání. Přinesla zajímavou podívanou i pěkné branky a také velkou vyrovnanost. V tom úvodním zápase, který odřídil 78 letý, vynikající rozhodčí Jan Veverka ze Sušice ( všechny přítomné udivoval svým pohybem a citem pro hru), remisovali mochtínští hráči svobodní se ženatými 3:3, v následném utkání pak Stará garda Sokola Mochtín uhrála remisu 4:4 s okresním výběrem žen. Tento duel rozhodoval místní arbitr Jiří Dolejš, ani zde neuvádíme střelce branek, protože to nebylo, ani není důležité. Klíčové bylo, že se všichni dobře bavili a to se naplnilo bezezbytku, třeba i při následné soutěži "O krále mochtínského trávníku" ve střelbě pokutových kopů. V ní se do závěrečného finále probojovalo 10 kanonýrů, vítězem se stal a poukaz na sele získal domácí fotbalista Petr Švátora. Pěkné ceny byly i ve večerní tombole, která se losovala jeden a půl hodiny a přinesla spoustu cenných i legračních cen. Spokojenost všech účastníků byla evidentní, oslavy význačných výročí tělovýchovy v Mochtíně se zkrátka povedly.

FOTOGRAFIE NALEZNETE NA WEBU KODAKU KLATOVY