vanocnikapr06

O Vánočního kapra jubilejně

     V sobotu 22.12.2007 proběhl v tělocvičně ZŠ Mochtín jubilejní 35.ročník turnaje ve stolním tenisu „O Vánočního kapra“. Hrálo se na dvou stolech, startovat mohli jen amatéři, hráči TJ Mochtín a jejich kamarádi, kteří nehrají mistrovské soutěže. Účast byla tentokráte slabší (nepřijel obhájce loňského prvenství Pavel Šot, ani řada dalších, kteří přislíbili účast), ale úroveň byla velmi dobrá.

   Vítězem v kategorii žáků se stal Vojtěch KURC (94) z Lub, který ve finále porazil Zbyňka Smolíka (96) z Mochtína 2:0.

   Vítězem hlavního turnaje mužů se pak stal Michel Soběhart (92), který ve finále porazil svého otce Lubomíra (69) po velké bitvě 2:1. Hodně vyrovnané byly i další zápasy.

Konečné pořadí :

1.    Michel Soběhart

2.    Lubomír Soběhart

3.    Petr Hodl

4.    Tomáš Holiš

5.    Karel Švátora

6.    Václav Novák

7.    Vojtěch Kurc

8.    Karel Šot st.

9.    ing. Jaromír Novák (roč.1934 – nejstarší účastník)

10. Zbyněk Smolík (roč.1996 – nejmladší účastník)       Celá akce proběhla v pohodové předvánoční atmosféře. Na závěr byly předány ceny, všichni se rozcházeli domů s přáním krásných Vánoc a pevného zdraví do nového roku 2008.     Trochu vzpomínání ředitele turnaje

   Karel Šot, který tradici těchto Vánočních turnajů při TJ Sokol Mochtín založil, absolvoval jako organizátor (i hráč) všechny ročníky. A zde je jeho pár vzpomínek:

     Začátky byly nejkrásnější. První ročník (i pár dalších) se hrál v r.1972 v kulturním domě v Těšetinech a prvním historickým vítězem se stal pan Müller z RH Klatovy. Odne-

sl si domů pořádného zajíce a další drobné ceny, ale druhý rok již prvenství neobhájil. Zajímavé ceny (ty hlavní od myslivců Mochtínského sdružení, se kterými jsme měli velmi dobrou spolupráci) přilákaly další výborné stolní tenisty. Zájem stoupal, na turnaj jezdili přední závodníci z celého okr. Klatovy, ale i např. z Příchovic (PJ) a dalších míst. Akci jsme přesunuli do nově zbudovaného (v akci Z) kulturního domu v Mochtíně , kde se hrálo v sále v 1.patře na 4 stolech.Ti co zrovna nehráli, trávili volný čas v příjemné restauraci dole v přízemí. Zde se pomalu začínal prosazovat mladíček Jaroslav Babka,

talent TJ Klatovy, který se také stal několikanásobným vítězem. Z našich závodníků se

v té době nejvíce prosazoval Karel Tománek st., známý svým točeným podáním a také Václav Spurný. Postupem času se začali prosazovat hlavně naši hráči Mirek Švátora a Josef Smolík, kteří se st. tenis naučili hlavně ve své útulné klubovně ve Lhůtě. Hodně jsme na trenink i turnaje také využívali letní kabiny Národního výboru (nyní OÚ) u Geigrů, Byla tam však velká zima a jen jeden stůl, ale ani to nás neodradilo. Několik ročníků se také odehrálo v hostinci „U Cihlářů“ v Újezdci, kde se tradice st. tenisu zachovala. Zde „V Čikégu“ opravil sál a začal pořádat dlouhodobé turnaje ve st. tenisu a také velmi atraktivní diskotéky Mirek Švátora ze Lhůty. Stolní tenis se zde naučil velmi dobře hrát Jindřich Plášek, vnuk paní hostinské Cihlářové, který zde byl jako doma, ale i další kluci. Náš mochtínský tým se také zapojil do pravidelných mistrovských soutěží okr. Klatovy, když prvním kapitánem týmu byl Karel Tománek starší. A pod jeho vedením měli kluci řadu výborných výsledků. Mistrovské zápasy se hrály na 1 stolu v malé tělocvičně ZŠ v Mochtíně. Po něm tým převzal Mirek Švátora, členská základna se začala rozrůstat a tak se muselo začít trenovat i hrát v tělocvičnách v Klatovech (Masarykova ZŠ a ZŠ Tolstého). Byl navíc založen i „B“ tým, který hraje ve III.třídě OP a pod vedením Jirky Švátory si také vede velmi zdatně.

     Vánoční turnaj (ten se hrával většinou o Vánočních svátcích 25., nebo 26.12.) se přejmenoval na : „O Vánočního kapra“ a začal se hrát v tělocvičně ZŠ v Mochtíně, kde je účast omezena prostorem. Ale i na 2 stolech se zde odehrávaly vždy skvělé zápasy. Většinou byl vítězem Mirek Švátora, Josef Smolík, či Rostislav Ištok (ale i další).

     Aby se do hry mohli zapojit i ti hráči, kteří nehrají mistrovské soutěže, omezil jsem účast v tomto turnaji jen pro amatéry a to pro členy TJ Sokol Mochtín a jejich kamarády. Za těchto podmínek se hraje o Vánoční kapry a další pěkné ceny v mochtínské základní škole, těsně před Vánocemi již několik posledních ročníků a stále má turnaj správný náboj a pěknou úroveň.

     Věřím, že tomu tak bude i v dalších rocích.
Přidat komentář