Podruhé v historii kopané Sokola Mochtín si letos na jaře vybojoval B tým mužů tohoto klubu účast v okresním fotbalovém přeboru. Poprvé to bylo v roce 2004, kdy postoupil ze 2. místa ve III.třídě.

I v případě tohoto celku se potvrdilo, že nováčkové to v okresním přeboru nemají snadné, a nemálo příkladů z posledních let spíše potvrdilo nepsané pravidlo o tom, že jeden z dvojice postupujících ze III. třídy byl jedním z adeptů na sestup. Mochtínská rezerva tomuto osudu čelila ve dvou ročnících. V nich se umístila na stejné 11. příčce s 36, respektive s37 procentní bodovou úspěšností, a to vždy na záchranu v přeboru postačilo. V ročníku 2006/07 již 31% úspěšnost sestup neodvrátila. Tento neúspěch B tým Mochtína neodradil od myšlenky návratu mezi elitu Pošumaví.

Ve III. třídě se představili jako kvalitní orchestr, který sehrál parádní koncert. V průběhu 26 zápasů pouze dvakrát prohrál, získal 60 bodů, což se rovná 77% úspěšnosti a tento výsledek znamenal suverénní vítězství a po roční pauze opět návrat do okresního přeboru.

I přes absolvování výborného soutěžního období v nižší soutěži mochtínská rezerva s přibývajícími zápasy v přeboru jako by začala být kouzla z minulého ročníku zbavená a po podzimu se opět pohybuje v tabulce na nejvíce ohrožených místech sestupem. Nelze s plnou zodpovědností tvrdit, že úroveň ve III. třídě výrazně pokulhává za tou, kterou se prezentuje převážná většina účastníků v okresním přeboru. Je to spíše záležitost jednotlivých týmů jak se se změnou kvality a soupeřů vypořádají. Aniž bychom chtěli znevažovat suverénní prvenství Mochtína, zřejmě něco na tom bude.

Nový ročník zahájil Mochtín doma kláním s Měčínem, které prohrál 1:5. Děravá obrana domácího nováčka umožnila hostům rychlé vedení, když další šance jim ještě gólman Mochtína Šot vychytal.
Druhé kolo dopadlo pro Mochtín lépe

Druhé kolo v Horažďovicích, ve kterém domácí nastoupili v sestavě s pěti, věkem ještě mladšími dorostenci, dopadlo pro mochtínské fotbalisty lépe. Po nerozhodném poločase byl v tomto duelu zcela jasně Mochtín lepším týmem a s přispěním dvou branek Luboše Nového vyhrál 2:4. Ve 3. kole přijely do Mochtína V. Hydčice. Měření sil mezi domácím mládím a zkušeností soupeře vyznělo lépe pro domácí, kteří se radovali z výhry 3:2. O druhý pětibrankový příděl v průběhu podzimu do sítě mochtínských fotbalistů se postaral Bezděkov. Na hřišti soupeře se mladý tým hostů se představil v souboji se zkušeným domácím celkem v prvním poločase v dobrém světle. Když po deseti minutách druhé půle domácí zvýšili na 3:1, mochtínská rezerva rezignovala, domácí poté ovládli hru a výsledek 5:1 byl na světě. Obě branky hostů dal stejně jako v Horažďovicích Luboš Nový, který byl na podzim nejlepším střelcem Mochtína.

V pátém kole hrál Mochtín doma. V bojovném utkání porazil fotbalisty z H. M. Boží 3:1 a průběžné páté místo v tabulce spíše naznačovalo to, že mají Mochtínští podzimní část přeboru slibně rozehranou. Základem úspěchu byl maximální bodový zisk na domácím hřišti a pokus se přivézt nějaký bodík i ze hřišť soupeřů. Ani jedno z toho se ve zbývajících osmi zápasech Mochtínu nepodařilo. Po zasloužené prohře 0:2 v Janovicích ještě v dalším domácím zápase získali Mochtínští v duelu s dalším nováčkem z Veřechova za remízu 1:1 pouze bod. Přestože byli k bodům velice blízko po těsných prohrách v dalších dvou zápasech v Železné Rudě (0:1) a ve Vrhavči (2:3), bylo to z bodových aktivit nováčka na podzim vše. Čestný výsledek uhrál v Nezamyslicích, kde prohrál (1:3), ale ztráta dalších devíti bodů doma za prohry s hrádeckým Svatoborem (1:4), zvláště pak se Startem Dešenice (1:3) a také, i když těsná, prohra s rezervou Sušice 0:1 znamenaly bodový výpadek, který na jaře bude hodně chybět.

Všeobecně se ví o tom, že úděl B týmů, jejichž hlavním posláním je tvořit hráčskou zálohu pro první celky klubů v jednotlivých soutěžích, není často vůbec k závidění. Máme tím na mysli hlavně období, kdy musí toto své poslání skutečně plnit při hráčských absencích z jakýkoliv důvodů. To platí i v případě Mochtína, jehož áčko v průběhu podzimu mělo značnou marodku hráčů a řešení se provádělo na úkor béčka. Pokud se podobné problémy budou Mochtínu vyhýbat, pak by záchrana v okresním přeboru nemusela být cílem příliš vzdáleným.
Celková bilance Sokola Mochtín B v okresním přeboru:

Umístění: 13. místo, 13 zápasů, 3 výhry, 1 remíza, 9 proher, skóre 18:33 (průměr na utkání 1,4:2,5), 10 bodů = 26% úspěšnost. Doma: 13.místo, 7 zápasů, 2 výhry, 2 remízy, 4 prohry, skóre 10:17 (průměr na utkání 2,4:4,5), 7 bodů = 33% úspěšnost. Venku: 11. místo, 6 zápasů, 1 výhra, 5 proher, skóre 8:16 (průměr na utkání 1,2:2,7), 3 body = 17% úspěšnost.

Nejlepší série: dvě vítězství za sebou; nejhorší série: šest proher v řadě; nejdelší série: osm nevyber za sebou.
Střelci branek (v závorce počet minut k dosažení jedné branky): 8 (1 PK) – Luboš Nový (131), 4 – Břečka (192), 2 – Petr Švátora (416), 1 – J. Dolejš st.(416), Čeleda (295) a Kejla (198). Vítězné branky: 3 – Luboš Nový.

Jako první dal Mochtín B branku v 6 utkáních, polovinu z nich vyhrál, jednou remizoval a dvakrát byl neúspěšný. Jako první naopak v utkání dostali Mochtínští branku sedmkrát a všechna skončila vítězstvím soupeřů.
Nastoupili ve všech 13 utkáních na podzim dva hráči Luboš Nový a Pavel Staněk. Ani jeden nemá na svém kontě odehrán plný počet minut bez jediného střídání.

Odehraných minut (v závorce počet utkání): 1053 – L. Nový (13), 1036 - P. Staněk (13), 833 – P. Švátora (10), 784 - J. Dolejš st. (10), 768 – Břečka (11), 740 – Špindler (9), 733 – Nováček (10), 722 - Šťastný (12), 640 – Zoubek (10), 585 – Sysel (8), 520 – Pavlík (8), 502 – Jurčacko (6), 479 – Kašpar (8), 457 – Bláha (4), 360 – T. Babka (4), 322 – Voráč (6), 308 - K. Šot ml. (4), 295 – J. Čeleda (7). Celkem nastoupilo za béčko Mochtína v průběhu podzimu 31 hráčů. Tento počet je nejvyšší ze všech družstev, účastníků okresního přeboru.

Žluté karty: 17 (11 hráčů, nejvíce 4x Petr Švátora) . Červené karty: 1 – Pavel Zoubek.

Bilance brankářů: Peter Jurčacko - 5 utkání, 1 vítězné, 450 minut, dostal 11 branek, průměr na utkání 2,2; max. neprůstřelnost 124 minut. Karel Šot ml. - 4 utkání, bez vítězství, 308 minut, dostal 11 branek, průměr na utkání 3,2; max. neprůstřelnost 92 minut. Pavel Blumentritt – 2 utkání, 1 vítězné,180 minut, 6 obdržených branek, průměr na utkání 3 branky, max. neprůstřelnost 68 minut. Petr Rajtmajer – 1 utkání, 1 vítězné, 90 minut, průměr na utkání 1 branka, max. neprůstřelnost 63 minut. Petr Sysel – 1 utkání, bez vítězství, dostal 3 branky průměr na utkání 3 branky, max. neprůstřelnost 47 minut.

Diváků: 725, doma 415 (průměr na utkání 59), venku 310.

Nejvydařenějšími částmi utkání u béčka Sokola Mochtín byly domácí duely, respektive časové období mezi 15. - 30. minutou, kdy dvakrát skóroval a ani jedinou branku nedostal. Nejhoršími částmi utkání období mezi 60. - 75. minutou, ve kterém obdržel Mochtín 10 branek, z toho sedm na domácím hřišti. Venku je to mezi 15. - 30. minutou, kdy inkasoval 4 góly a obdobně i první čtvrthodina druhé půle, ve které Mochtínští ani jednou neskórovali.
Přidat komentář